Muralidhar Girls' College

AFFILIATED TO CALCUTTA UNIVERSITY | RE-ACCREDITED BY NAAC GRADE B++
P-411/14 Gariahat Road Ballygunge Kolkata-700029

Muralidhar Girls' College

AFFILIATED TO CALCUTTA UNIVERSITY | RE-ACCREDITED BY NAAC GRADE B++
P-411/14 Gariahat Road Ballygunge Kolkata-700029

Committees

Purchase Committee

  1. Dr. Kinjalkini Biswas – Principal (Convener)
  2. Smt. Madhumanti Maitra
  3. Dr. Suvasree Dutta (Dasgupta)
  4. Smt. Atrayee Saha
  5. Smt. Amita Dutta
  6. Sri Sontu Bugh (T.C. Nominated)
  7. Smt. Iman Ghosh (T.C. Nominated)
  8. Smt. Anjana Chatterjee – Accountant (As invitee)
  9. Prof. Prithwis Roy, External G.B. Member

Routine Committee

  1. Smt. Aparna Sengupta (Convener)
  2. Dr. Sushmita Sengupta
  3. Smt. Shayeri Roy
  4. Dr. Rituparna Basak.
  5. Smt. Atrayee Saha

CBCS & Admission & ICT Committee

  1. Dr. Kinjalkini Biswas – Principal (Convener)
  2. Smt. Sunetra Sengupta
  3. Sri Sarat Patra
  4. Dr.Chandrakala Datta
  5. Dr.Minati Saha
  6. Smt. Shashi Subba
  7. Dr. Sampriti Biswas
  8. Sri Sontu Bugh
  9. Sri Sanjoy Mazumder
  10. Smt. Gouri Chakraborty
  11. Sri Amal Adhikary
  12. Smt. Amita Dutta
  13. Smt. Kaberi Roy
  14. Sri Dibyendu Kayal

Examination Committee

  1. Dr. Indrani Raha (Jt. Convener- Odd Semester)
  2. Dr. Minati Saha (Odd Semester)
  3. Smt. Minakshi Lahiri (Odd Semester)
  4. Dr. Indira Sur (Jt. Convener- Even Semester)
  5. Smt. Chhanda Mandal (Even Semester)
  6. Dr. Bandana Das (Even Semester)
  7. Sri Pralay Mandal (Even Semester)
  8. Smt. Amita Dutta

Building Committee

  1. Dr. Kinjalkini Biswas – Principal (Convener)
  2. Smt. Swati Chattopadhyay
  3. Dr. Indrani Raha
  4. Smt. Sunetra Sengupta
  5. Dr. Indira Sur
  6. Dr. Rudra Prasad Saha
  7. Representative of PWD
  8. Representative of Calcutta University
  9. Head Clerk

Seminar Committee

  1. Dr. Nihar Kanti Mondal (Convener)
  2. Dr. Madhumanti Maitra
  3. Dr. Indrani Raha
  4. Dr.Shampriya Chowdhury
  5. Dr. Indira Sur
  6. Smt. Chhanda Mandal
  7. Smt. Atrayee Saha
  8. Sri Sontu Bugh
  9. Dr. Bandana Das
  10. Dr. Rituparna Basak
  11. Smt. Sarmistha Dutta Roy
  12. Smt. Bithi Ahiri

Canteen Committee

  1. Smt.Mithu Banerjee (Convener)
  2. Smt. Sukla Chakrabarti
  3. Dr. Chandrakala Datta
  4. Smt. Atrayee Saha
  5. Smt.Alifun Izaz
  6. Sri Pralay Mandal
  7. Smt. Jhilmil Bhattacharyya
  8. Smt. Ranita Mondal
  9. Sri Ranjan Bandhypadhyay
  10. Sri Manab Naskar

Leave & Service (CAS) Sub-Committee

  1. Dr. Nihar Kanti Mondal (Convener)
  2. Smt. Sukla Chakrabarty
  3. Smt. Swati Chattopadhyay
  4. Dr. Minati Saha
  5. IQAC Coordinator
  6. Head Cleark (Acting)

Sports Committee

  1. Sri Sailen Das (Jt. Convener)
  2. Smt. Bidisha Biswas (Jt. Convener)
  3. Sri Subhrajit Dey
  4. Sri Vinay Limbu
  5. Smt. Iman Ghosh
  6. Sri Ranjan Bandyopadhyay
  7. Sri Sanjoy Majumder
  8. Sri Amal Adhikary
  9. Sri Manab Naskar
  10. Smt. Aruna Halder.

Research Committee

  1. Dr. Indira Sur (Convener)
  2. Dr. Madhumanti Maitra
  3. Dr. Rudra Prasad Saha
  4. Dr. Suvasree Dutta (Dasgupta)

Publication Committee

  1. Smt. Sukla Chakrabarty
  2. Dr. Sampriya Chowdhury
  3. Dr. Rudra Prasad Saha
  4. Dr. Suvasree Dutta (Dasgupta)
  5. Smt. Anwesha Mondal
  6. Smt. Bidisha Biswas

Web Documentation Committee

  1. Dr. Kinjalkini Biswas – Principal (Convener)
  2. Dr. Indrani Raha
  3. Dr. Mani Shankar Adhikary
  4. Smt. Sharmistha Dutta Roy
  5. Smt. Gouri Chakraborty
  6. Sri Sanjoy Majumder

NCC Committee

  1. Capt. Kaberi Roy – ANO (Convener)
  2. Smt. Shashi Subba
  3. Dr. Suvasree Dutta (Dasgupta)
  4. Sri. Saminur Rahaman
  5. Sri Pralay Mondal
  6. Dr. Bandana Das

N.S.S. Committee

  1. Dr. Minati Saha (Jt. Convener)
  2. Dr. Sampriti Biswas (Jt. Convener)
  3. Dr. Indrani Raha
  4. Smt. Sunetra Sengupta
  5. Dr. Indira Sur
  6. Smt. Shayeri Roy
  7. Smt. Piyali Das
  8. Smt. Iman Ghosh
  9. Smt. Mitali Mallick
  10. Sri Sanjoy Mazumder

Green Audit Cell

  1. Dr. Shampriya Chowdhury (Jt. Convener)
  2. Smt. Shukla Pathak
  3. Sri Sontu Bagh
  4. Smt. Rita Nag
  5. Dr. Bandana Das
  6. Sri Sanjoy Majumder
  7. Smt. Kaberi Roy

Gender Audit Cell

  1. Dr. Sampriya Chowdhury (Jt. Convener)
  2. Dr. Sampriti Biswas
  3. Dr. Sushmita Sengupta
  4. Sri Sontu Bugh
  5. Smt. Paramita Pal
  6. Smt. Nabanita Kundu

Student Welfare Committee

  1. Dr. Chandrakala Dutta (Jt. Convener)
  2. Dr. Indira Sur (Jt. Convener)
  3. Dr. Krishna Dutta
  4. Smt. Aparna Sengupta
  5. Dr. Sampriti Biswas

Student Welfare Committee (Saraswati Puja Sub - Committee)

  1. Smt. Mithu Banerjee (Jt. Convener)
  2. Smt. Atrayee Saha (Jt. Convener)
  3. Dr. Uttara Maity
  4. Smt. Anjana Chatterjee
  5. Dr. Rudra Prasad Saha
  6. Sri Pralay Mondal
  7. Smt. Piyali Das

Student Welfare Committee (Republic Day & Independence Day Celebration Sub-Committee

  1. Smt. Chhanda Mondal (Convener)
  2. Smt. Shashi Subba
  3. Dr. Sampriti Biswas
  4. Sri Saminur Rahaman
  5. Smt. Anwesha Mondal
  6. Dr. Bandana Das
  7. Sri Subhrajit Dey
  8. Smt. Kaberi Roy

Student Welfare Committee (Kanyashree &all Scholarship Sub-Committee)

  1. Sri SanjoyMajumder
  2. Dr. Minati Saha
  3. Smt. Alifun Izaz
  4. Dr. Manishankar Adhikary
  5. Sri Manab Naskar
  6. Sri Maloy Mazumdar
  7. Sri Rohan Kar
  8. Sri Samaresh Majhi
  9. All HOD’s

Library Committee

  1. Smt. BangasreeDey (Convener)
  2. Dr.Nihar Kanti Mondal
  3. Dr. Krishna Dutta
  4. Dr.Indrani Raha
  5. Dr.Shampriya Chowdhury
  6. Dr. Indira Sur
  7. Dr. Rudra Prasad Saha
  8. Smt. Minakshi Lahiri
  9. Dr. Vinay Limbu
  10. Sri Subhrajit Dey
  11. Smt. Sujata Chatterjee

UGC Cell Committee

  1. Smt. Sunetra Sengupta (Jt. Convener)
  2. Dr. Indrani Raha (Jt. Convener)
  3. Dr. Nihar Kanti Mandal
  4. Dr. Sampriya Chowdhury
  5. Smt. Anjana Chatterjee (accountant)
  6. Smt. Bangasree Dey

Career Development & Counselling / Placement Committee

  1. Dr. Indrani Raha (Jt. Convener)
  2. Dr. Madhumanti Maitra (Jt. Convener)
  3. Dr. Minati Saha
  4. Smt. Aparna Sengupta (IQAC COORDINATOR)
  5. Smt. Shashi Subba
  6. Sri Sanjoy Majumder

Students Alumni Association

  1. Smt. Sujata Chatterjee (Jt. Convener)
  2. Smt. Rita Nag (Jt. Convener)
  3. Dr.Rudraprasad Saha
  4. Sri Sontu Bugh
  5. Smt. Nabanita Kundu
  6. Smt. Ivy Saha
  7. Smt. Rakhi Sengupta
  8. Smt. Kaberi Roy
  9. Smt. Aruna Halder

Staff-Welfare Committee (Medical Support)

  1. Dr. Krishna Dutta ( Convener)
  2. Smt. AparnaSengupta
  3. Dr. Rudra Prasad Saha
  4. Dr. Suvasree Dutta (Dasgupta)
  5. Smt. Bidisha Biswas
  6. Smt. Sujata Chatterjee
  7. Smt. Amita Dutta
  8. Smt Kaberi Roy

Stock Maintenance Committee

  1. Dr. Nihar Kanti Mondal ( Convener)
  2. Sri Amal Adhikary
  3. Smt.Amita Dutta
  4. All HOD’s of the college
  5. Smt. Kaberi Roy

Redressal Cell

  1. Dr. Kinjalkini Biswas – Principal (Convener)
  2. Dr.Shampriya Chowdhury
  3. Dr.Indrani Raha
  4. Smt. Sunetra Sengupta

Cultural Committee

  1. Dr. Madhumanti Maitra
  2. Dr. Indira Sur
  3. Smt. Sampriti Biswas
  4. Smt. Shayeri Roy
  5. Sri Pralay mandal
  6. Sri Sailen Das
  7. Smt. Minakshi Lahiri
  8. Smt. Jhumur Basu
  9. Smt. Ivy Saha
  10. Smt. Gouri Chakraborty
  11. Smt. Bithi Ahiri
  12. Smt. Sarmistha Dutta Roy
  13. Smt. Bangasree Dey
  14. Smt. Anjana Chatterjee (Accountant)
  15. Smt. Sujata Chatterjee

Staff Grievance Cell

  1. Dr. Kinjalkini Biswas
  2. IQAC Coordinator
  3. Head Clerk
  4. Prof. Mausumi Mallick
 
muralidhargirls@gmail.com
Drop Us a Line
+91 33 2464-1312 / 4371
Contact Us
P-411/14 Gariahat Road Ballygunge Kolkata-700029